Reevaluare cladiri

REEVALUAREA CLADIRILOR TREBUIE FACUTA: (PENTRU ACTUALIZAREA VALORII IMPOZABILE A IMOBILULUI)

O DATA LA 3 ANI PENTRU IMOBILELE DETINUTE DE PERSOANE JURIDICE

O DATA LA 5 ANI PENTRU IMOBILELE NEREZIDENTIALE DETINUTE DE PERSOANE FIZICE

CE SE INTAMPLA DACA NU SE FACE REEVALUAREA?
In cazul in care un imobil detinut de o persoana juridica nu este reevaluat in termenul de 3 ani, IMPOZITUL PE IMOBIL SE MARESTE LA 5% (in Bucuresti este 1,5%) CINE FACE REEVALUAREA CLADIRILOR?
Reevaluarea se face de catre un expert autorizat Anevar, cu specialitatea EPI (evaluarea proprietatilor imobiliare) POTI COMANDA AICI UN RAPORT DE EVALUARE PENTRU REEVALUAREA CLADIRE.
Firma Premium Partners Consulting este autorizata ANEVAR pentru efectuare de servicii de evaluare.
IN CE PERIOADA A ANULUI TREBUIE FACUTA REEVALUAREA CLADIRILOR?
Reevaluarea unei cladiri pentru stabilirea valorii impozabile se face in perioada 1 ianuarie - 31 martie. CE TREBUIE CONTRIBUABILUL SA FACA CU RAPORTUL DE EVALUARE (REEVALUARE) A CLADIRII?
Raportul de evaluare trebuie depus la DITL de care apartine cladirea (directia de taxe si impozite aferenta sectorului sau localitatatii unde are adresa imobilul)
Baza legala
Din punct de vedere fiscal, conform art. 460 alin. 5 din Legea 227/2015 privind Codul fiscal in cazul persoanelor juridice care detin in proprietate cladiri, valoarea impozabila a acestora este valoarea de la 31 decembrie a anului anterior celui pentru care se datoreaza impozitu si poate fi:
- ultima valoare impozabila inregistrata in evidentele organului fiscal;
- valoarea rezultata dintr-un raport de evaluare intocmit de un evaluator autorizat in conformitate cu standardele de evaluare a bunurilor aflate in vigoare la data evaluarii;
- valoarea finala a lucrarilor de constructii, in cazul cladirilor noi, construite in cursul anului fiscal anterior;
- valoarea cladirilor care rezulta din actul prin care se transfera dreptul de proprietate, in cazul cladirilor dobandite in cursul anului fiscal anterior.

Potrivit art. 460 alin. 6 si 8 din lege valoarea impozabila a cladirii se actualizeaza o data la 3 ani pe baza unui raport de evaluare intocmit de un evaluator autorizat, in caz contrar cota impozitului fiind de 5% din valoarea impozabila.
VALOAREA UNUI IMOBIL REZULTATA DIN REEVALUARE TREBUIE INSCRISA IN CONTABILITATE?
NU, valoarea pentru impozitare NU trebuie inscrisa in contabilitate.

ESTI INTERESAT?
CONTACTEAZA-NE!

Call Now Button